GYIK
GY.I.K
1. Gyermekem 6 éves lesz októberben. Beadhatom –e iskolába, vagy inkább maradjon még egy évet az óvodában?
Az a gyermek, aki az adott év december 31-ig betölti a 6. életévét, iskolaköteles. Vannak azonban olyan körülmények, amik lehetővé tesznek még egy év óvodai nevelést. Ezt leginkább a gyermek óvónőjével kell megbeszélni. Érdemes kikérni a véleményét, és amennyiben bizonytalanok a megítélésében, az Oktatási Hivatalnál kérhetnek erre vonatkozó vizsgálatot. Mindenképpen ajánlatos figyelni arra, van-e a gyermeknek beszédhibája, mert azt lehetőleg iskolába kerülés előtt logopédus segítségével javítani kell.
2. Csak az ideiglenes lakcímünk szerint lakunk az iskola körzetében. Ez is megfelelő a felvételhez?
Igen. Az ideiglenes tartózkodási hely szerint kiállított lakcímkártya elegendő. A szülők ez alapján nyilatkoznak az életvitelszerű tartózkodásihelyükről.
A hatályos jogszabályok [2011. évi CXC. törvény 50. § (6) bek.;20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 22. § (6)bek.) alapján életvitelszerű ott lakásnak minősül, ha a tanulónak a kötelező felvételt biztosító iskola körzetében van a lakóhelye, ennek hiányában a tartózkodási helye.
3. Nem az iskola körzetében lakunk, de az iskola közelében van az édesapa munkahelye. Ez esetben felvételt nyerhet a gyermekünk?
Iskolánk elsősorban a körzetébe tartozó gyermekeket tudja fogadni. Körzeten kívülről érkezők felvételére csak akkor van lehetőség, ha marad szabad férőhelyünk, és a Győri Tankerületi Központ egyeztetve a körzetes iskolával erre engedélyt ad.
4. Honnan tudhatom meg, hogy a lakóhelyem az iskola körzetéhez tartozik-e?
Győr MJV iskoláinak körzetébe tartozó utcákat az alábbi linken találhatja meg:
5. A családban senki nem ért a zenéhez. Beírathatjuk –e a gyermeket ének tagozatra, ha otthon nem tudunk neki az ének-zene tanulásban segíteni?
Ének-zenét tanító pedagógusaink odafigyelnek arra, hogy lehetőség szerint az órákon begyakorolják a tanulókkal mindazokat a tudnivalókat, amik a tantárgy követelményeiben szerepelnek. Így otthon már nem szükséges külön tanulni. Sok tanítványunknak a zene és kottázás területén nincs otthon segítsége, mégis szépen helytáll, és elsajátítja ezt a tudományt.
6. Ha 2. osztály végén úgy döntünk, hogy nem szeretnénk tovább tagozaton maradni, akkor másik osztályba kerül a gyermekünk?
Nem. Ugyanabban az osztályban marad, mert az osztály egyik fele normál tanterv szerint, a többiek az emelt szintű csoportban tanulják az ének-zenét.
7. Kötelező –e a zeneiskola az ének tagozatosoknak?
Nem kötelező. A zeneiskolai jelentkezés önkéntes.
8. Mikor kezdődik Önöknél a nyelvoktatás?
A nyelvoktatás 3. évfolyamon kezdődik heti 2 órában, majd felső tagozaton heti 3 órában.
9. Ha a tagozatos ének-zenét választjuk, nem lesz túl megterhelő a gyermeknek az olvasás, írás és számolás tanulása mellett?
Első és második osztályban kifejezetten ajánljuk a tagozatos ének-zenét a gyerekeknek. Az iskolai tanuláshoz szükséges képességek terén az ének- zene jó hatással van az emlékezetre, a kreativitásra és a figyelemre is. A zenét tanuló gyerekek sok szempontból előnyt élveznek társaikkal szemben, koncentrációs képességük meghaladja a többiekét, tanulmányi eredményeik jobbak. Sok esetben a matematika és a zene kapcsolatából születnek nagyon jó eredmények. A zene a nyelvi fejlődést is pozitívan befolyásolja. Egyes kutatások szerint a diszlexia, a diszgráfia és a diszkalkulia kialakulására is ritkább a példa a zenei nevelésben részesült gyermekeknél.